Dr. Zeliha Yılmaz Kimdir ?

Uzman Doktor Zeliha Yılmaz`ın eğitim hayatı, mesleki deneyimi, katıldığı eğitim ve kurs programları ve ulusal dergi ve kongrelerde sunum yaptığı konuları inceleyebilirsiniz.

2005

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

2005 - 2010

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eah Çocuk Kliniği

Mesleki Deneyim

2006 - 2017

NRP (Yenidoğan Resüstasyon Kursu)

Eğitim / Kurs

2008

Pediatrik Endokrinoloji Kursu

Eğitim / Kurs

2008

Hyperbaric oxygen therapy on a newborn baby delivered with a left extremity necrosis due to cord entanglement: Hot Topics in Neonatology

Ulusal Dergi / Kongre

2008

Koroidal Granülomlu Olguların Değerlendirilmesi

Ulusal Dergi / Kongre

2009

İleri preterm bebekte sitomegalovirüs enfeksiyonu: Olgu sunumu. 17. Ulusal Neonatoloji Kongresi

Ulusal Dergi / Kongre

2009

Konjenital sifiliz olgu sunumu. 17. Ulusal Neonatoloji Kongresi

Ulusal Dergi / Kongre

2009

PALS Provider Kursu

Eğitim / Kurs

2010

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eah Çocuk Kliniği

Uzmanlık Eğitimi

2010

Serum Nöron Spesifik Enoloz Düzeylerinin Doğum Şekli ve Perinatal Dönem Parametreleri ile İlişkisinin Araştırılması

Uzmanlık Tezi

2010

Spesific Enolase in Cesarean Deliveries Performed For Fetal Distress. Early Human Development

Ulusal Dergi / Kongre

2010 - 2012

Nevşehir Dr İ.Ş Atasagun Devlet Hastanesi

Zorunlu Hizmet

2012

Erciyes Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Observer

Eğitim / Kurs

2012

Mycoplasma Pneumonia Pnömanisinde Gelişen Trombositopeni

Ulusal Dergi / Kongre

2013 - 2017

Özel Bursa Doruk Yıldırım Hastanesi

Mesleki Deneyim

2015

Çocuklarda İleri Yaşam Desteği Kursu

Eğitim / Kurs

2016

Çocuklarda Beslenme Kursu

Eğitim / Kurs

2017 - 2020

Özel Medicana Bursa Hastanesi

Mesleki Deneyim

2020 - Günümüz

Uzm. Dr. Zeliha Yılmaz

Mesleki Deneyim

Dr. Zeliha Yılmaz Hürriyet Gazetesi Röportajı

Uzman Doktor Zeliha Yılmaz`ın Hürriyet Gazetesine verdiği röportaj sorularına cevaplarını okuyabilirsiniz.

İnsanın kendini tanıtması biraz zor .. 😊 Klasik başlayalım ; Bursa doğumluyum.Hep doktor olmak istedim.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Ardından Bakırköy Sadi Konuk EAH da pediatri uzmanlığımı tamamladım.Ardından biz sağlık çalışanlarının hayatını değiştiren mecburi hizmet , şanslıydım Nevşehir , iyi tecrübeler edindim ve çok güzel dostlarım oldu.Ve memlekete döndüm.. 2013 yılından beri Bursa dayım. 7 yıldır özel hastanede çalıştıktan sonra şimdi kendi kliniğimdeyim. Var oldukları için çok şanslı olduğum
bir oğlum ve bir kızım var.

Yeni normal süreç aslında bundan sonraki hayatımızın yeni adı. Pandemi sürecindeki gerekli kısıtlamalar sonrası hayatın normale yaklaşması gerekiyordu.Bilim kurulu ve ülkemizin ekonomisini yönetenler belirli kurallar , sınırlar dahilinde yeni bir düzen kurmaya çalışıyorlar. Ancak toplumumuz gerek genetik özellikler gerek geleneksel çok sosyaliz.Bu da işleri zorlaştırıyor.Yeni hayata adapte olmayı hepimiz öğreneceğiz.Süreç hızlı devam ediyor,vaka sayılarındaki yeniden başlayan artış durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.Bireysel hijyen ve kurallarımızı sağladığımızda bu davranışı topluma yaymak kolay olacak diye umuyorum.Her birey kendini korumakla yükümlü ve bu açıdan tedirgin.
Covid 19 pandemisi hızlı başladı ve ilerledi.Kayıplar ,kaygılar çok oldu.Ancak bu bitti demek değil. Görünen o ki bilim kurgu filmlerini yaşamaya başlıyoruz.O sebeple Yeni Normal bundan sonraki hayatımız ve yeni yaşam şartlarımızın başlangıcı diye düşünüyorum.

Bursa büyükşehir, bu da çok fazla göç demek.Nüfüs yoğunluğunun çok olduğu şehirlerde vaka sayısının yükselmesi beklenir.Ancak Bursamız henüz kozmopolit bir şehir değil , halen gelenekler devam ediyor.Halen cenaze sonrası ritüeller, düğün öncesi ve sonrası ritüelleri devam ediyor.Pandemi sürecinde kalabalıkları biraraya getirdiği için bu ritüeller sıkıntı yarattı.Bir taraftan da sistemin devam etmesini sağlayan aktif çalışan kesim var ,alınan önlemlere rağmen hayatı devam ettiren ,toplu ulaşım araçlarını kullanan ve devam etmesi gereken hizmet sektörü.

Pandemi sürecinde 2 çocuğumun bakımı, büyük olanın online dersleri nedeniyle yanlarında olmam gerekiyordu ve yanlarında oldum.Pandemi süreci ilan edilmeden önce çalıştığım hastanede Covid 19 kliniğinde çocuk hastalarımız oldu ancak tanı test yapılmadığından netleşmedi.Süreç netleşip hızlandığında ben evimde çocuklarımlaydım.Yıllardır geçirmediğim , özlem duyduğum zamanları yaşadım onlarla.
Süreç yavaşlayıp durgunlaştığında da kendi kliniğime geçtim.Pandemi hepimize yeniler sundu, benim sürecim de böyle devam etti.

‘Anne sütü bebeğin ilk aşısıdır ‘ bu cümle tartışılamaz.Her varlık dünyaya getirdiği bebeğini beslemek üzerine kodlanmıştır.Anne sütü bebeğin büyümesi için eksiksizdir , ücretsizdir.
İlk 6 ay sadece anne sütü öneriyoruz, anne emzirmeyi istediği sürece yıllarca sürebilir.Ancak bebeğin pikososyal gelişimi nedeniyle 2 yaş civarında kademeli olarak bırakılmasını öneriyorum.Bir çocuğumu 20 ay diğerini 26 ay emzirdim.

Çocuklar için uyku fiziksel büyüme,nörolojik ve bilişsel gelişim için gereklidir.Uyku düzeni için öncelikle bebeğin bakımından sorumlu kişilerin düzeni gereklidir.Çocuk büyümekte olduğu ailenin bireyi olarak devam edecek hayata. Her yaşta belirli sürede uyku gerekmektedir.Ailenin düzenli yaşamı , uyuma saati , uyku ritüelleri uyku düzenin oluşturulmasında belirleyici faktörlerdir.

Ateşin tanımını yapmak gerekli önce.Vücut ısısının normalin üstüne çıkması yüksek ateş olarak tanımlanır.Normal vücut ısısına ait sınırları belirlemek zordur.Çocuklarda vücut ısısı erişkinlerden daha yüksektir ve ateşin gün içinde belli bir ritmi vardır.Normal ortalama vücut sıcakliği 37 derecedir. Sıcaklık ölçümünün makat 38 derece, ağız 37.8 derece ve koltuk altı 37.2 nin üzerinde olması yükselmiş ateştir.
Ateşli bir çocukta ilk aşamada yapılabilecekler ;sıvı verilemesi (soğuk sıvılar) , ince giysiler giydirilmesi ve aktivitenin azaltılmasıdır.
Ateş 38.5 ve üzerinde olduğunda ise ateş düşürücü verilmeli ve soğuk uygulama planlanmalıdır.Ardından ateşin devamı ve tekrarı halinde nedeni araştırmaya yönelik planlama yapılmalı , hekim ile görüşülmeli , sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Aslında genel söz , çocuk hazır olduğunda başlanır. Bazı çocuklar 1.5 yaş civarında eğitimini tamamlarken bazı çocuklarda 3.5 – 4 yaşını bulabilir.
4 yaş civarında tamamlamış olması beklenir. Tuvalet eğiti sürecinde çok ısrarcı , yargılayıcı, cezalandırıcı ya da çok ödüllendirici davranılmamalıdır. Tutarlı davranılmalıdır. Kabızlık ,tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlarla karşılaşılabilir.Sorunlar oluştuğunda tuvalet eğitimine ara verilmeli sorunun çözümüne odaklanılmalı uygun zamanda tekrar tuvalet eğitimine başlanılmalıdır.

Müslüman toplumlarda sünnet öenmli bir ritüel.Klinik tecrübelerim sonucu eğer üriner sistem sorunu yoksa 3. Ay civarında öneriyorum hastalarıma.Genel kanı yenidoğan döneminden başlamak üzere Fallik dönemin başlangıcına kadar yapılabilir.Fallik dönem cinsel kimliğin farkedildiği zamandır, 18 ay ile 24 ay arası başlar ve 5-6 yaş civarı tamamlanır.Sünnet fallik dönem tamamlanınca da yapılabilir.

Başlangıçta da belirttiğim gibi yeni dünya ,yeni hayat düzeni.Bilim kurgu filmleri yaşayacağız,ekran bağımlısı ve yalnız gençler ,yalnız toplum.Bu durum beni kaygılandırıyor.Çocuklarımı nasıl bir dünya bekliyor diye. Yaşayıp göreceğiz …
Üzerimize düşenleri yapmakla görevliyiz ,sağlıklı toplum ülke için önce bireysel hijyenimizi sağlayacağız ve sosyal mesafe kurallarına uyacağız.

Hayat , eğitim devam etmeli. Başlangıçta yadırgasak da hepimiz alıştık.Önce sevdiklerimizle ekran sayesinde buluştuk ardından da meslekdaşlarımız ile.Teknoloji ihtiyaçları karşılamakta çok hızlı.Hatta bazen bu kadar hızlı olunca yeni ihtiyaçlarımız da doğuyor 😊

Bu soruya neye , ne için zaman yok diye cevap veririm. Yapmak istediğiniz herşey için zaman yaratırsınız , yeter ki isteyin.

Pandemi sürecinde hiç yapmadığımız , hiç görmediğimiz kadar temizlendik toplumca.Bireysel risk söz konusu olunca temizlik önceliği arttı.Kamusal alanlar ve de hizmet alınan alanlar kurallara tabi tutuldu.Umarız hep böyle devam eder.
Okulların açılması ile ilgili kaos son günlerde hepimizi heyecanlandırıyor,ancak elbet çözüm bulunacak.